Znaczenie Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta jest uznawana za najważniejszy spośród wszystkich sakramentów, jakie możemy przyjąć jako chrześcijanie.Słowo Komunia pochodzi od łacińskiego communio - wspólnota, określenie Eucharystia natomiast od greckiego eucharystia - dziękczynienie.

Komunia Święta została ustanowiona przez Jezusa Chrystusa składającego dziękczynienie Bogu Ojcu, w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy. W Piśmie Świętym czytamy:

A gdy nadeszła godzina, zasiadł do stołu i dwunastu apostołów z Nim. Wtedy powiedział do nich: Tak bardzo pragnąłem spożywać z wami tę Paschę, zanim zacznę cierpieć. Bo mówię wam, że już nie będę jej pożywał, aż się dopełni w królestwie Bożym. A potem wziął kielich, odmówił modlitwę dziękczynną i powiedział: Weźcie go i podzielcie między siebie. Bo mówię wam, że odtąd już nie będę pił z owocu winnego szczepu, dopóki nie przyjdzie królestwo Boże. A potem wziąwszy chleb, odmówił dziękczynienie, połamał i rozdał go im mówiąc: To jest ciało moje wydane za was. Czyńcie to samo na moją pamiątkę. Podobnie po wieczerzy wziął kielich i powiedział: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana...”(Łk 22;14-20).

Ponieważ Pierwsza Komunia Święta posiada nierozerwalny związek z Ostatnią Wieczerzą, jednym z najistotniejszych znaczeń jakie musimy odkryć pod używanymi przez kościół symbolami są ciało i krew Chrystusa ukryte pod postaciami chleba i wina. Jako katolicy wierzymy, że podczas Eucharystii doświadczamy obecności samego Chrystusa pod tymi właśnie postaciami. Przyjęcie Sakramentu Komunii Świętej symbolizuje nasze uczestnictwo w drodze jaką po Ostatniej Wieczerzy Jezus Chrystus przebył dla naszego zbawienia, czyli jego męczeńską śmierć na krzyżu oraz zmartwychwstanie.

Prawdziwy duchowy wymiar Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej wiążę się z wielką odpowiedzialnością, bowiem od tego momentu każdy z nas staje się w pełni odpowiedzialny za wszystkie swoje uczynki. Na drodze do komunii stoi konfesjonał, przy którym człowiek musi szczerze wyznać wszystkie swoje grzechy. Bowiem dopiero „oczyszczanie” daje możliwość pełnego obcowania z Bogiem. Pamiętajmy o niezwykłej istocie sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.